Finaliści 47 Konkursu o „Srebrną Pętelkę” 2023

Monika Nowak – Wyróżnienie w 47 Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Kolekcja Retrojeans recycling
Kolekcja ubiorów jest skierowana do młodego odbiorcy każdej płci i orientacji w przedziale wiekowym 18-24 lata, dla którego wolność i swoboda wyboru jest równie ważna co etyka środowiskowa. To unikalna opowieść o tym jaką harmonię zyskujemy doświadczając połączenia z naturą na różnych poziomach (pod)świadomości oraz podróż w czasie do świetności kultury hipisowskiej, obcującej z przyrodą na co dzień.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Magdalena Kubacka – Wyróżnienie w 47 Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

Ma 45 lat, jest szczęśliwą mamą Weroniki i Patryka. Pasję do szycia oraz przerabiania ubrań przejawiała już w wieku 14 lat, kiedy to najchętniej przebywała w pracowni krawieckiej u cioci. Ukończyła technikum odzieżowe z tytułem technika technologii odzieży oraz studia inżynierskie na wydziale ochrony środowiska. Obecnie jest doradcą zawodowym dla młodzieży. Myśl, która nie dawała jej spokoju, to ta, żeby wrócić do lat, kiedy bawiła się modą. Skoro sama powtarza podopiecznym, że "ograniczenia są w naszej głowie", to dlaczego nie spróbować?
Kolekcja: Sielsko- wiejsko w ogrodzie.
Kolekcja podkreśla walory bytowania człowieka z naturą, czerpania z niej tego, co najlepsze - jak wypoczynek, swoboda, piękno. Wszystkie wzory są uszyte z naturalnego lnu, co podkreśla charakter naturalności i swobody. Nie może tu również zabraknąć piękna. Akcent, jaki został dodany do poszczególnych projektów to wstawki dekoracyjne, które mają za zadanie wprowadzić nas do wiejskiego ogrodu. Wykorzystane zostały wzory drukowanego lnu z motywem kwiatowym, przedstawiające chabry, maki, polną łąkę, powojniki, róże, słoneczniki. Całość kolekcji zamyka akcent dmuchawców, które dają dużo radości w zabawie dzieci.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Michał Cisłowski – Wyróżnienie w 47 Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

Ma 16 lat, ale już od dłuższego czasu interesuje się modą i projektowaniem. W chwili obecnej jest kursantem Szkoły Projektowania i Inicjatyw Twórczych Kappa. Jego autorytetem, projektantem, który najbardziej go inspiruje jest ś.p. Virgil Abloh - założyciel marki Off White i były dyrektor artystyczny linii męskiej francuskiego domu mody Louis Vuitton. Choć Michał Cisłowski jest młody, ma już określone cele, do których dąży. W przyszłości chciałby studiować modę w Londynie, pracować jak projektant i założyć własną markę.
Kolekcja: Decorum
Kolekcja „Decorum” jest kompozycją, która łączy ze sobą streetwear z modą elegancką i casualową. Barwy, które towarzyszyły autorowi podczas tworzenia kolekcji to ecru, biały, czarny, różowy oraz niebieski. To zestawienie jednych z ulubionych barw, które - zdaniem projektanta - idealnie wpasowują się w jego estetykę.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Krystian Grzeszczak - Główna Nagroda w 47 Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

Posiada licencjat z projektowania oraz doświadczenie w dziedzinie sztuki. Większa część jego życia była związana z projektowaniem, modą oraz kreatywnym myśleniem. W twórczości stara się pokazać ludziom swoje serce oraz duszę. Projekty nazywa imionami kobiet, które w szczególny sposób wpłynęły na jego życie.
Kolekcja Przebiśnieg
Nazwał swoją kolekcję torebek Przebiśnieg, gdyż kwiat sam w sobie symbolizuje współczucie, odrodzenie, niewinność, czystość oraz nadzieję. Jest to idealny kwiat wyrażający zainteresowanie oraz kobiecość. W ten sposób ukazuje, że można na nas liczyć w każdej sytuacji.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Lidia Mukhamadeeva – Główna Nagroda w 47 Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

Lidia Mukhamadeeva, ur. 1986 r. Skończyła Dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od wielu lat ma do czynienia ze światem mody jako fotografka, dziennikarka, stylistka. W 2022 roku zaczęła projektować ubiory, zainspirowana wielkimi projektantami z Polski. Obecnie jest na urlopie macierzyńskim.
Kolekcja Jutro
Kolekcja stworzona z wykorzystaniem inteligencji sztucznej. Najpierw pojawił się pomysł ubrań. Potem autorka rozpisała szczegółowo projekt, wpisując tak zwane prompty, żeby uzyskać zamierzony efekt dla każdego modelu. Grafika skorygowana została za pomocą Photoshop. Tak powstała kolekcja złożona z 6 całościowych wzorów, które łączą w sobie kreatywność autora i neurosieci. Patrząc na kolekcję pojawiają się refleksje na temat tego, co będzie jutro. Kolekcja jest również inspirowana tematem wojny i pokoju oraz tym, że kobiety i kobiecość zwyciężają męski świat wojny i dają nadzieję na przyszłe "różowe" jutro.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Finaliści 48 Konkursu -19 XI 2023

Nagrodzeni Srebrną Pętelką - Główną Nagrodą:

Dorota Gąsiorowska – „Srebrna Pętelka – Główna Nagroda”

Absolwentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Półfinalistka Responsible Fashion Awards 2022. Pasjonuje się malarstwem, z rysunków i obrazów tworzy indywidualne druki. W przyszłości chce tworzyć modę cyrkularną, rzeczy, które będą wykonane w zgodzie z naturą. Projektowanie jest dla niej rodzajem komunikacji, wyrażaniem myśli. Od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem i wzornictwem. Od ponad 3 lat jest właścicielem firmy M2coloros. Uwielbia podróże, które są wspaniałą inspiracją, interesuje się projektowaniem wnętrz.
Kolekcja „Affecter” inspirowana jest światłem, cieniem i zmieniającym się kolorem horyzontu nieba w zależności od pory dnia, roku. Charakterystycznymi cechami kolekcji są cieniowane tkaniny, falbany oraz geometryczne formy podkreślone dodatkowym wzorem czarno-białych pasków. Sylwetki posiadają odpinane elementy, które mogą być zamienione z innymi. Część poliestrowych tkanin jest wykonana z przędzy z recyklingu, są również resztki tkanin oraz tkaniny stokowe.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Katarzyna Jarra – „Srebrna Pętelka – Główna Nagroda”

Prowadzi własną markę, która zajmuje się projektowaniem ubioru korporacyjnego. Jej klientami są firmy, restauracje oraz sieci hoteli z Polski, jak również z zagranicy. W kwietniu tego roku obroniła dyplom na uczelni Viamoda w Warszawie.
Kolekcja: Armee de femme została stworzona z myślą o podkreśleniu siły i niezależności kobiet, przy jednoczesnym ukazaniu ich klasy, elegancji i szyku. W kreacjach każda kobieta ma czuć się swobodnie, wyjątkowo i elegancko. Neutralne odcienie bieli i beżu doskonale ze sobą współgrają, sprzyjając dowolności w tworzeniu stylizacji z wykorzystaniem pojedynczych elementów kolekcji. Delikatne kolory zostały przełamane pudrowym różem, który zdobi detale, bądź wykończenia i podkreśla kobiecość. Kolorystyka jest subtelna, kojarzy się z luksusem i klasą. Kreacje uwydatniają wszystkie zalety kobiecej sylwetki. Wykorzystane zostały materiały wysokiej jakości, w większości to tkaniny naturalne: wełna, jedwab, wiskozowy ryps czy tafta. Uroku dodają detale: złote guziki, sznury czy manipulacje tkanin. Kolekcja przeznaczona jest przede wszystkim na sezon jesień/zima, niektóre jej elementy mogą być wykorzystywane przez cały rok.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Justyna Kościółek – Srebrna Pętelka - Główna Nagroda”

Architektka z pasją do projektowania ubioru. Studentka drugiego roku Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Zwycięstwo w IV edycji konkursu Responsible Fashion Award to dowód na zaangażowanie w projektowanie mody, uwzględniającej aspekty zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.
Kolekcja: Onna-bugeisha inspirowana jest japońskimi wojowniczkami walczącymi u boku Samurajów. Głównym elementem każdej sylwetki jest gorsetowa część i uwypuklone ramiona, które nawiązują do zbroi samurajskiej, a zestawione są z łagodnie układającymi się spódnicą lub spodniami. To połączenie silnej osobowości kobiecej z wrażliwością i delikatnością. Liczne detale: paski z satyny przeplatane przez elementy ubioru, zagięcia, plisy, przeszycia nawiązują do elementów dekoracyjnych zbroi. Kolekcja zaprojektowana została z ekologicznych tkanin, takich jak bawełna organiczna, tencel, recyklingowany poliester. Pokazuje spektrum barw, jakie można uzyskać przy użyciu jedynie naturalnych barwników np. czerwonej kapusty, aroni czy liści brzozy brodawkowatej.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Dominika Plucińska – „Srebrna Pętelka – Główna Nagroda”

Jest absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania ubioru w Warszawie. Wcześniej kształciła się w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Gdyni. Uzyskała dyplom ze specjalizacji: techniki i projektowanie graficzne. Ciągle poszukuje inspiracji i wyzwań, chce łączyć modę ze sztuką, aby tworzyć niepowtarzalne wzory. Inspiracją do powstania kolekcji PIGRI była podróż na Islandię oraz marzenia o odwiedzeniu innych krajów Skandynawii. Jednym z motywów są lodowce, które topnieją z powodu zmian klimatycznych. Na autorskich nadrukach znajdują się pływające kry lodowcowe, narysowane góry oraz kolaże z fotografowanych przez projektantkę gór i lodowców. Wykorzystane materiały posiadają certyfikat Oeko-tex, tkaniny farbowane są naturalnie a elementy dzianinowe wykonane są przez autorkę

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Srebrna Pętelka – Wyróżnienia:

Anzhalika Valiuk –„Srebrna Pętelka – Wyróżnienie”

Od 10 roku życia pasjonowała się rysunkiem, wybrała projektowanie. Ukończyła Szkołę Artystyczną i Grodzieński Uniwersytet, oba z wyróżnieniem. Jej kariera rozpoczęła się w NordeStyl. Pracowała w Conte Spa oraz w GAIA Sp. z o.o. W 2022 roku otworzyła z mężem pracownię -Atelier A. Valiuk w Warszawie. A w 2023 stworzyli markę odzieżową Black Angels. Kolekcja: Na Granicy Dnia łączy cień i światło, tworząc czarujący efekt yin-yang. Elegancja i odwaga są kluczowymi elementami tych modowych kreacji. Luksusowe materiały, takie jak aksamit, koronka, satyna i mikrofibra, są płótnem dla artystycznego wyrazu. Ręczne wykończenia, wielowarstwowe siatki i patchwork zadziwiają swoją dbałością o szczegóły. Wyrafinowane akcesoria, takie jak ręcznie robione kwiaty i aksamitne detale dodają nutę ekskluzywności. Inspiracją dla kolekcji jest magiczny moment pomiędzy dniem a nocą.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Aneta Gendosz –Srebrna Pętelka – Wyróżnienie”

Jest studentką II roku na kierunku projektant mody w Fashion School w Poznaniu. Modą interesuje się od zawsze. Stworzyła własna markę Ganette, chciałaby rozwijać się w tym kierunku, pokazać swoje projekty większemu gronu. Prowadzi własną działalność gospodarczą nie związaną z modą, lecz jej marzeniem jest tworzyć ubrania lekko awangardowe, jednakże nadające się do noszenia na co dzień.
Kolekcja: Niecodzienna codzienność przeznaczona jest dla kobiet lubiących się wyróżniać. Łączy elegancję ze stylem sportowym.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Dariusz Belch - „Srebrna Pętelka – Wyróżnienie”

Od ponad 10 lat jest właścicielem marki Ladybuq Art Studio, artystycznej pracowni kaletniczej mieszczącej się w okolicach Łańcuta. Projektuje i wykonuje torebki oraz akcesoria skórzane, wykonane z największą dbałością, tak aby mogły długo służyć a jednocześnie być wciąż modne i oryginalne. Prace wykonuje z polskich skór naturalnych, w swojej pracowni, nie jest to masowa produkcja. Praca ze skórą od zawsze była jego pasją, wszystkiego nauczył się sam. Projekty prezentowane były na kilku pokazach mody, w tym podczas Berlin Fashion Week. Od początku prowadzenia działalności produkty z powodzeniem wysyłane są za granicę, najczęściej do USA. Zajmuje się również fotografią oraz filmem.
Kolekcja: Candy Collection to odrobina luksusu i wyrafinowania. Wygoda, elegancja, piękno. Nietuzinkowe połączenie kolorów skór naturalnych o różnych strukturach, ręcznie wykonane detale, ozdobne szycia, tworzące niespotykaną kolekcję. To torebki z klasą, które podkreślają osobowość, przykuwają uwagę. To połączenie rzemiosła i piękna skór naturalnych. Kolekcja ma rozgrzewać kolorem i sprawić radość!

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Anna Magdziarz – „Srebrna Pętelka – Wyróżnienie”

Absolwentka Projektowania Ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz Wzornictwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Kolekcja: ReBORN opiera się na warstwach, nawiązując tym samym do tradycyjnego stroju koreańskiego, ale także jego współczesnych odpowiedników. Warstwowość, a co za tym idzie modułowość poszczególnych sylwetek daje wiele możliwości ich noszenia. W kolekcji zastosowano specjalnie zaprojektowany bezszwowy wzór. Inspirowany jest on architekturą Zahy Hadid. Tworząc ReBORN wykorzystano bawełnę, poliester oraz mieszankę poliestru i wiskozy. Materiał o bezszwowym wzorze posiada certyfikaty ekologiczne. Pozostała część to deadstocki i końcówki materiałów ze szwalni.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Roksana Głowacka – „Srebrna Pętelka – Wyróżnienie”

Jest początkującą projektantką. W tym roku ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Dzięki temu miała okazję przedstawić swoją kolekcję na tegorocznym Cracow Fashion Week. Uwielbia projektować modę damską, zwłaszcza eleganckie ubrania, które również można założyć na co dzień. Czerpie inspiracje z projektów Zuhair Murad. Ponownie jej kolekcję będzie można zobaczyć na Milano Fashion Week we wrześniu tego roku.
La perla d`oro, co po włosku oznacza "złota perła" – to pierwsza kolekcja projektantki. Inspirowana jest Włochami a zwłaszcza Wenecją. To eleganckie rzeczy, które można założyć na co dzień. Kolekcja jest skierowana do kobiet, które cenią sobie klasykę i jednoczenie chcą czuć się wyjątkowo, bardzo kobieco. Pierwsze skrzypce gra tutaj aksamit, który nawiązuje do baroku. Użyte cekiny zapewniają dawkę pewności siebie oraz pozwalają poczuć się seksownie i uwodzicielsko.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Pozostali finaliści 48.Konkursu:

Małgorzata Pastuszek – finalistka Konkursu

Właścicielka marki odzieżowej Queen of Stars, przedsiębiorca w branży technicznej, członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. W swojej aktywności zawodowej łączy dwa odmienne światy: techniczny i artystyczny. Kobieta pełna pasji, zaangażowania i twórczych pomysłów. W 2020 roku założyła markę Queen of Stars oferującą unikatowe projekty dla pań, które chcą wyróżnić się w tłumie. Podbiły one serca wielu kobiet, spotkały się też z uznaniem znawców branży. Marka ugruntowuje swoją pozycję na rynku, a stroje z jej logo można kupić w butikach oraz na stronie internetowej firmy.
CRAZY CLASSICS to nietuzinkowa kolekcja pełna wzorów i kolorów. Projekty marki mimo klasycznego kroju, wyróżniają się jednak na tle innych garniturów. Wszystko za sprawą elektryzujących wzorów, które zupełnie odmieniły minimalistyczny fason projektu. Wielobarwne nadruki dodają wigoru nawet w najbardziej ponure dni! Garnitury mają ponadczasowy krój, sprzyjający każdej kobiecej sylwetce. Wiele modeli można łączyć ze sobą. To ubrania bez terminu ważności. Moda z eleganckim pazurem.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Alina Sposób – finalistka Konkursu

Mieszka w Ostródzie. Pracuje jako broker na rynku niemieckim i austriackim. Pasję do projektowania zaszczepiła w niej mama, a także babcia i ciocie. To zdecydowanie pasja rodzinna. Dotychczas razem z siostrą projektowały torby, plecaki oraz odzież dla restauracji i hoteli. Jej marzeniem było stworzenie kolekcji składającej się wyłącznie z sukienek.
Kolekcja: „My Own Legend” opowiada historię o kobiecie wracającej „do domu”, która po ciężkich przeżyciach zdejmuje z siebie kolejno warstwy bólu, obciążających przekonań i lęków. Na przemian odczuwa smutek i radość, widzi świat w różnych kolorach. Raz chce się schować przed całym światem, innym razem głośno krzyczy, żeby ktoś ją zauważył, usłyszał. Po tym wszystkim wybiera swoją własną drogę i osiąga w końcu równowagę. To wezwanie dla kobiet do opowiedzenia swojej historii, do życia w zgodzie z samą sobą. Bo kiedy pozwalamy sobie na bycie sobą, niezależnie od tego jakie pełnimy na co dzień role, nagle w naszym życiu pojawiają się pozytywne zmiany. Sięgnij po to, co daje Ci poczucie, że żyjesz.
Autorka dedykuje kolekcję wszystkim kobietom, w szczególności tym, które trafiły na oddział ginekologiczno-onkologiczny.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Zuzanna Szczepańska – finalistka Konkursu

Jest studentką 3 roku wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej. Zamiłowanie do mody i projektowania towarzyszy jej od dziecka. Często sama prezentuje swoje projekty, także jako modelka na pokazach, wystawach i konkursach. Interesuje się światem kultury, uwielbia podróżować oraz odkrywać nowe miejsca. W swoich projektach czerpie inspiracje z natury otaczającej przyrody, przekładając to na kobiece, pełne wdzięku stylizacje.
Kolekcja: „Efekt Motyla” jest oparta na bazie „małej czarnej” , na klasyce. Wykorzystanie tafty i organzy, pozwala na stworzenie kolekcji zwiewnej, delikatnej, podkreślającej harmonię i spójność. Organza została wycięta laserowo, co pozwoliło stworzyć zwiewne, kolorowe, nakładające się warstwy, niczym motyl poruszający swoimi skrzydłami na wietrze. Autorce chodziło o uzyskanie efektu delikatności, kobiecości, subtelności oraz spójności każdego elementu.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Weronika Belowska – finalistka Konkursu

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, uzyskała licencjat z Architektury Wnętrz. Projektowania uczyła się sama, metodą prób i błędów. Od 2018 zajmowała się tworzeniem biżuterii z materiałów z odzysku. Ubrania szyje od 2022 roku. Swój styl określa jako "underground pomieszany z awangardą" ale zmierza w stronę futurystycznej mody "na co dzień". Kocha proporcje, są one nieodzowną częścią jej twórczości. Stwierdza, że dla niej: „kreacja jest połączeniem ze źródłem istnienia, medytacją i najważniejszym momentem dnia”.
Kolekcja: Pustka. Czerwono-czarna, futurystyczna kolekcja jesienna. Kreacje są stonowane, ale z charakterem, w pustynnym klimacie. Zrobione z nowych fabrycznie tkanin, przewiewnych i lekkich, w połączeniu z przetartym jeansem z upcyklingu, grubym lnem itp. Autorka inspiracje do kolekcji czerpie z natury, ciszy, pustki, medytacji.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Joanna Domańska – finalistka Konkursu

Mieszka nad polskim morzem i tu tworzy swoje swetry. Po wielu latach pracy w biurze, od kilku lat realizuje swoją pasję. Swetry na drutach i szydełku robiła od zawsze, ale trafiały albo do jej szafy albo do szafy bliskich. Teraz chce czegoś więcej, chce pokazać je światu.
Szum fal to kolekcja swetrów ombre, które inspirowane są morzem, nad którym mieszka autorka i gdzie często wypoczywa z drutami w ręku. Jej swetry powstają z kilkunastu niteczek, które sama dobiera kolorystycznie. Lubi mieć wpływ na to, kiedy dany odcień ma przejść w inny. Lubi mieszać i kolorować dzianinę. Swetry powstają z naturalnych przędz, takich jak, alpaka, merino, jedwab, bawełna, niekiedy dodaje trochę cekinów lub lurexu oraz cieniutkiej nitki, która sprawia, że dzianina nie rozciąga się po pierwszym praniu.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Alicja Zielińska – finalistka Konkursu

Ma 19 lat. Od zawsze interesuje się modą, jednak projektować ubrania zaczęła w liceum podczas pandemii. Jest studentką pierwszego roku na kierunku Włókiennictwo i przemysł mody na Politechnice Łódzkiej, lecz jej największym marzeniem jest studiowanie mody w Paryżu lub Londynie.
Kolekcja : perła o nieregularnym kształcie. Motywem przewodnim tej kolekcji są perły, które zawsze były eleganckim dodatkiem w garderobie. Jednak w tej kolekcji projektantka chce pokazać je w innej postaci niż klasyczne perłowe naszyjniki, które wszyscy znamy. Perły są tu nieodłączną częścią ubrania. Mimo iż perły nadają elegancki ton, to stroje mogą być noszone zarówno na co dzień jak i na specjalne okazje.

Relacja filmowa

Galeria zdjęć

Liczba wyświetleń strony: 481998