PANTEON POLSKIEJ MODY
Jerzy Antkowiak, Magdalena Arłukiewicz, Gosia Baczyńska,
Hanna Bieńkowska,Aleksander Gliwiński, Dorota Goldpoint,
Jadwiga Grabowska, Bernard Ford Hanaoka, Grażyna Hase, Barbara Hoff,
Ewa Minge, Marta Mizera, Teresa Rosati, Beata Ruszkowska,
Olaf Tabaczyński, Paweł Węgrzyn, Xymena Zaniewska, Maciej Zień
Projektanci | Marki |
1 Barbara Piekut 2 Julia Tomaszewska 3 Krystian Zawada 4 Wioletta Podsiadlik 5 Elżbieta Mazurek 6 Justyna Kościółek 7 Kamila Froelke 8 Diana Walkiewicz 9 Dorota Gąsiorowska 10 Aneta Gendosz 11 Julia Moruha 12 Alina Sposób 13 Izabela Tarkowska 14 Monika Szymikowska 15 Sylwia Krokosz | 1 La Metamorphose 2 Kovalowe 3 Bialcon 4 ChILLI- Ireneusz Glaza 5 Bizuu 6 Vicher 7 Deni Cler 8 Fabiola 9 Patrizia Aryton 10 Semper 11 Włóczanka 12 Boscata 13 Dąbrowski i Góral 14 Shark 15 Tatuum |
W 23 Gali Polskiej Mody, 24 listopada 2024 zprezentowano wybrane kolekcje projektantów wpisanych do Panteonu Polskiej Mody i Rankingu 2023/24
Jerzy Antkowiak
Jerzy Antkowiak ikona, legenda polskiej mody, to najwybitniejszy polski kreator mody, wizjoner, którego każdy pokaz jest niezapomnianym widowiskiem. Urodził się w Wolsztynie 18 maja 1935 roku. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1961 podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W latach 70. XX wieku Dom Mody Polskiej był członkiem "Chambre Syndicale de la Haute Couture". Od 1979 do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. W 1993 ukazała się jego książka „Sekrety modnych pań”. Autor wspaniałych kolekcji, które prezentowane były na całym świecie, rozsławiał Polskę ale i Wielkopolskę oraz Poznań. Zawsze podkreślał swoje wielkopolskie korzenie. Niewielu jest ludzi, którzy tak wiele zrobili dla naszego regionu i miasta. To w Poznaniu odbył się jedyny Benefis mody Jerzego Antkowiaka. Poznań- miasto targów i niepowtarzalnego uroku zaproponowało spotkanie z przyjaciółmi i pokazanie mody, którą Mistrz Jerzy kocha, ale którą również szokuje i prowokuje. Jako pierwszy nagrodzony „Złotą Pętelką”, „Złotą Perłą”. Jako pierwszy Polak otrzymał w Paryżu „Czarną Panterę”. Jako pierwszy otwiera listę wpisanych do Panteonu Polskiej Mody.
Dziś zobaczymy kolekcję inspirowaną piosenką „Brunetki, blondynki…”
Magdalena Arłukiewicz i Aleksander Gliwiński
Wspólna kolekcja projektantki odzieży i projektanta biżuterii, co razem tworzy niepowtarzalny efekt.
Magdalena Arłukiewicz
Absolwentka Historii i Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie (projektowanie ubioru i techniki scenograficzne). Aktualnie studiuje projektowanie ubioru na ASP w Łodzi. Ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień oraz pokazów mody w Polsce i za granicą (m.in. Dubaj, Mediolan, Rzym, Paryż, Berlin). Wielokrotnie nagradzana statuetkami Kreator Mody, Top Moda, Złota Pętelka. Od 5 lat znajduje się w czołówce 10 najlepszych projektantów mody w rankingu Polskiej Akademii Mody. Od roku 2023 w Panteonie Projektantów Mody w Polsce.
Kolekcja Four seasons of Love jest retrospekcją sukien powstałych na przestrzeni lat, zainspirowanych secesją. Część sukien zaprezentowano na pokazach w Rzymie, Mediolanie, Berlinie oraz w Dubaju. Główną inspiracją była muza artystów epoki modernizmu Dagny Juel, która pragnęła ekscytującego, pełnego uniesień życia. Kochała sztukę i fascynowało ją środowisko artystycznej bohemy. Kierowała się w życiu wolnością i niezależnością. Demoniczna, femme fatale, wręcz apokaliptyczna kochanka, którą na każdym kroku odnajdujemy w twórczości S.Przybyszewskiego, J.Kasprowicza oraz E.Muncha.
Aleksander Gliwiński
Projektant i autor unikatowej biżuterii. Jego wzory, nowoczesne i wyraziste w formie, tworzone są przede wszystkim z myślą o kobiecie, by podkreślić w niej to, co najpiękniejsze: wdzięk, zmysłowość i niepowtarzalny blask. Uwielbia wychodzić poza kanony i eksperymentować z modą. Od kilku lat tworzy również biżuterię skierowaną do mężczyzn (bransolety, pierścienie, klamry do pasków. Aleksander Gliwiński jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, a także uczestnikiem i współautorem pokazów mody. Uhonorowany statuetką oraz certyfikatem TOP MODA przyznaną przez Polską Akademię Mody (2013), "Złotą Pętelką"- za całokształt pracy twórczej, po raz pierwszy przyznaną oddzielnie w kategorii biżuteria (2016) oraz statuetką Złotej Super Pętelki (2023).
Biżuteria Aleksandra Gliwińskiego była prezentowana na światowych wybiegach podczas Fashion Weeków w Monte Carlo, Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Mediolanie. Indywidualne eksponaty można obejrzeć w ramach stałej wystawy w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz w Muzeum na Zamku w Malborku.
W 2022 roku Firma AG Aleksander Gliwiński miała zaszczyt zaprezentować swoje produkty podczas Dubaj EXPO 2020 w ramach promocji Polski. Pokaz mody stworzony wspólnie z projektantką mody Magdaleną Arłukiewicz zyskał bardzo pozytywny odzew wśród gości zza granicy, odwiedzających Polski Pawilon.
(+48) 502 627 870, aleksander.gliwinski@wp.pl
Aneta Gendosz
Projektantka z Poznania. Od dwóch lat posiada własną pracownię projektową Ganette (dżanet). W tym czasie stworzyła trzy kolekcje, z czego dwie zostały nagrodzone. W dużej mierze wpływ na jej kreatywność ma kultura arabsko- indyjska. Pragnie wprowadzić na rynek modowy więcej barw, elegancji oraz nieoczywistych połączeń. Chciałaby tworzyć wyższą modę, by w Polsce przywrócić "kulturę noszenia ubrań" i pozbyć się nijakości. Jest projektantką, modelką oraz wizjonerką. Jej projekty zostały pokazane w licznych zagranicznych magazynach oraz na wiodących witrynach internetowych. Została dostrzeżona na arenie międzynarodowej otrzymując zaproszenie do prezentacji podczas Milan Fashion Week.
Kolekcja "Dwa Światy" to połącznie kultury Bliskiego Wschodu z Europą. Cechuje się nieoczywistymi zestawieniami tkanin i dodatków. Z każdego stroju mogą powstać dwie wersje- haute couture oraz wersja europejska. Inspiracją do stworzenia kolekcji było połączenie dwóch światów, tylko z pozoru odległych.
e-mail: ganette.fashiondesigner@op.pl , FB- Aneta Gendosz /Ganette , Tel. 691-572-200
Kamila Froelke
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem. Modą, stylizacją i projektowaniem interesuje się od najmłodszych lat. Od 2006 roku zajmuje się modą ślubną.
Kolekcja “Bajkowy Ślub - Kociewskie Inspiracje” to wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności, które zachwyciło publiczność podczas prestiżowych pokazów mody w Paryżu i w Mediolanie. Suknie ślubne z tej kolekcji, zdobione subtelnymi motywami haftu kociewskiego, emanują elegancją i romantyzmem, przenosząc nas w świat baśniowych ceremonii. Każda suknia została starannie zaprojektowana, aby podkreślić piękno i indywidualność panny młodej. Wykorzystane materiały, takie jak jedwab, tiul i koronki, zapewniają nie tylko wyjątkowy wygląd, ale także komfort noszenia. Dominujące kolory to biel, ecru oraz delikatne pastele, które nadają kolekcji lekkości i subtelności. Kamila Froelke, wielokrotnie nagradzana projektantka, już wcześniej gościła na arenie Polskiej Akademii Mody w Poznaniu, zdobywając uznanie za swoje innowacyjne podejście do mody ślubnej. Jej najnowsza kolekcja “Bajkowy Ślub - Kociewskie Inspiracje” to kolejny dowód na niezwykły talent i kreatywnośćKamila Froelke by KF
Elżbieta Mazurek
Elżbieta Mazurek absolwentka projektowania ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Kocha tworzyć, malować i oglądać kryminały, z których czerpie inspiracje do swoich projektów. W 2021 roku projektantka otrzymała główną nagrodę w konkursie Srebrnej Pętelki a w 2022 nagrodę Kreatora Roku Polskiej Akademii Mody. W tym roku świętuje 15 lat od prezentacji pierwszej kolekcji. Obecnie pracuje nad rozwojem własnej marki odzieżowej Bocosh.
Inspiracją do stworzenia kolekcji Peakpocket był serial Peaky Blinders, lata 20-te i 30-te, przetworzone przez kreatywny umysł projektantki, łączące się w nieoczywisty i ciekawy sposób
z teraźniejszością. Zobaczymy charakterystyczne dla tego okresu nakrycia głowy czy niektóre części garderoby oraz jak nazwa kolekcji wskazuje... stroje z mnóstwem kieszeni. W kolorystyce ubrań dominuje jasny beż i szary a w akcesoriach - bordo.
www.bocosh.eu
Julia Tomaszewska
Historia Julii Tomaszewskiej z modą na poważnie rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku, podczas Gali Polskiej Mody. To wtedy została wyróżniona nagrodą Odkrycia Roku 2022, a prym na wybiegu wiodły sukienka Shine i cekinowy garnitur. Kolejny rok przyniósł jej statuetkę Kreatora Mody 2023, gdy świat zachwycił się jej kolekcjami opartymi na welurach. Złota Pętelka 2024 to dowód uznania dla jej twórczości, będącej hołdem dla każdej kobiety. Niezależnie od wieku, rozmiaru, czy historii życia, projektantka dedykuje swoje projekty kobietom, tworząc garderobę uniwersalną, funkcjonalną i pełną szacunku. Dziś na wybiegu zobaczymy kreacje zaprojektowane przez kobietę, która wciela się w tysiące ról – matkę, partnerkę, kucharkę, projektantkę. Julia Tomaszewska wie, co to znaczy być kobietą, dlatego jej moda jest dla każdej z nas.
“Wielowymiarowa” to tytuł kolekcji, która oddaje głębię i wszechstronność kobiecości, będąc jednocześnie hołdem dla różnorodnych ról, jakie każda kobieta przyjmuje w życiu.
Tel.513031401, FB Julia Tomaszewska Kreator Mody, IG: juliaaatomaszewska, www.juliatomaszewska.com
Barbara Piekut
MO.YA fashion to marka istniejąca na polskim rynku od 2012 roku, stworzona przez projektantkę Barbarę Piekut. Suknie ślubne i wieczorowe Barbary Piekut dla MO.YA fashion od początku do końca szyte są w Polsce, z dbałością o każdy detal i w krótkich seriach, co czyni je absolutnie wyjątkowymi. Projektantka gościła z pokazami w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, czy Berlinie, jak i w wielu miejscach w Polsce. Jako druga w historii osoba urodzona w Polsce była wpisana do kalendarza ALTA ROMA. Wielokrotnie nagradzana, jej kreacje noszą gwiazdy, między innymi: Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Agnieszka Kaczorowska, Paulina Sykut-Jeżyna.
Kolekcja „NERO e ORO” niemal w całości tworzona jest ręcznie z najwyższej jakości tkanin, koronek, piór i manualnie tworzonych aplikacji. Całość utrzymana w kolorach czarnym i złotym, to swoista manifestacja kobiecości w najmniejszym detalu. Kolekcja inspirowana przemianą, jaka zachodzi w umyśle i duszy kobiety, na różnych etapach odkrywania przez nią swojej kobiecości. Projektantka poprzez swoje zamiłowanie do haute couture, pokazuje, jak dobrze czując się w klasyce, można pozwolić sobie na awangardę.
www.moyafashion.pl, e-mail: kontakt@moyafashion.pl
Rankingi są podawane do publicznej wiadomości na stronach internetowych Polskiej Akademii Mody oraz wysyłane do mediów, firm odzieżowych, projektantów i salonów odzieżowych.
Zgłoszenia kandydatur prosimy przesyłać na e-mail: polskaakademiamody@wp.pl
e-mail: polskaakademiamody@wp.pl . tel: 501 565 330, 601 987 529, 668 927 210